Behiç Ak ve Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği / Suay Arsev Işlakca

Çocuk edebiyatı, çocuğun ilişkilerini düzenleyen yaş grubuna göre duygu ve düşünceleri eksiksiz olarak anlatmasını amaç edinen bir edebi türdür. Çocuk edebiyatı olsun diye yazılmayan birçok sanat eseri bugün çocuk edebiyatı olarak kabul edildiği gibi, çocuk edebiyatı olsun düşüncesiyle yazılan birçok eser de çocuk edebiyatı ürünü olamamıştır. Günümüzde çocukların dünyasının, gelişiminin ön plana çıkarıldığı çok önemli yazarlarımız yetişmiş olup çok değerli eserler vermişlerdir. Bu yazarlarımızdan belki de en değerlisi Behiç Ak’ tır. Sizlere Behiç Ak’ın Çocuk ve Gençlik yayınları derneği tarafından 2013‘te Yılın Çocuk Romanı olarak seçilen “Yaşasın Ç harfi kardeşliği” romanı tanıtmak isterim. Romanın tanıtımına geçmeden önce siz güzel okurlarıma kısaca yazarımız hakkında bilgi vermek isterim.

         Behiç Ak, Mimar, Karikatürist, çocuk kitapları ve oyun yazarı, belgesel film yönetmenidir. Belki de bu çok yönlülük onu herkesten farklı bir çizgiye çocukların hayal gücüne taşıyor.1956 yılında Samsun ‘da doğmuştur. Tam adı Ahmet Behiç Ak’ tır. İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun olmuş ve İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde mimarlık ve konut üzerine yüksek lisansını yapmıştır. 1982 yılından itibaren Cumhuriyet Gazetesi’nde “Kim Kime Dum Duma” adlı köşede karikatür çizmektedir. Mimar olduğu halde binalar inşa etmiyor, onun hayatındaki tek “Bina” ilk oyun kitabının adıdır.    Behiç Ak, karikatürcülüğünün yanı sıra Türkiye ve birçok ülkelerde sergilenmiş Tiyatro oyunları yazmıştır. Japonya ‘da en çok kitabı basılan Türk çocuk kitabı yazarıdır. Ayrıca Japonya’da bir dergide bir yıl boyunca “Mau mio mi” adlı seri çizgi hikayesi yayınlandı. Yaşamına hala değerli eserler vererek devam eden yazarımızın çok sayıda sinema filmi, çocuk kitapları, karikatür sergileri bulunmaktadır. 

        Çok sayıda ödül almış yazarımızın değerli çocuk kitabı “Yaşasın Ç harfi Kardeşliği” sıradanlıktan uzak bir anlatımla karşımıza çıkıyor. Farklı bir çocuk olan Ali’nin ailesi, babasının kuralları, değişik sorular ve cevapları ile çocuklar için merak unsurunu zirveye taşıyor. Romanımız Ali’nin farklı sorularını törpülemek isteyen bir öğretmenin, verdiği ödevle başlıyor. Başkahramanımız Ali sürekli sorgulayan, meraklı bir çocuktur.  Ali ve ailesiyle başlayan çember genişleyerek dedesini, amcasını ve onların hayattaki farklı yaşamlarını anlatıyor. Ali’nin teknolojiye düşkünlüğü, sosyal medyada sanal bir grup oluşturup popülerlik kazanmasının başta verdiği eğlence ve sonrasında onda yarattığı hayal kırıklıkları romanın içerisine sezdiriliyor. Günümüzde çocuklarımızın sanal aleme yakınlıklarını sorgulayacakları çok keyifli bir romandır. Romanda yansıma sesler, kelime tekrarları dilin akıcılığını artırmıştır. Yeni neslin tüketim topluluğuna dönüştüğünü ama bunun çocuk gözüyle fark edilmesine dikkat çekmektedir. Kendini sevdirmek isteyen çocuklarımızın farkına varılmak istemeleri anlatılmıştır. Arkadaşlık ve sevilmenin ihtiyaç olduğu mesajını vermektedir. Farklılık güzeldir. Ancak Yazarımız bireyselliğe dönüşen farklılığın yol açtığı çıkmazı karakterimize vermiştir. Çocuklarımız, kardeşliği birlikte yaşamalıdır. Gruplaşmamalıdır, Çocuklarımızın toplu oynayarak sesleri gökyüzüne yükselmelidir. Her şeyin tüketilip çöpe atıldığı bir dünyada direnmek gerekir. Bunu en iyi çocuklarımız yapacaktır. Bütün çocuklarımızın keyifle okuyacağı bu romanı tavsiye ederim. Herkesin çıkaracağı ayrı bir ders olacaktır. Keyifli okumalar…

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir